Emilian Kamiński

Aktor i reżyser, założyciel i dyrektor Teatru Kamienica (działającego w Warszawie od 2009 roku), założyciel Fundacji Atut. Jest absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (1975). Na scenie zadebiutował rolą Pawła w Pierwszym dniu wolności w reżyserii T. Łomnickiego w Teatrze na Woli. Aktor ma w swoim dorobku ponad setkę ról teatralnych, filmowych i musicalowych. Związany był z Teatrem Narodowym w Warszawie (1977-83) i Teatrem Ateneum (1983 – 1996), w którym zadebiutował jako reżyser spektaklem Słodkie miasto S. Poliakoffa. Występował także gościnnie w warszawskich teatrach: Komedia, Rozmaitości, Powszechnym im. Zygmunta Hübnera (gdzie odniósł sukces jako Janosik w muzycznym przedstawieniu Ernesta Brylla Na szkle malowane w reżyserii Krystyny Jandy oraz zagrał w swojej autorskiej sztuce Romans w reżyserii Roberta Glińskiego), Muzycznym Roma, Studio Buffo (jako Pan Capuletti w głośnym musicalu Janusza Józefowicza Romeo i Julia). W stanie wojennym był jednym z współtwórców oraz wykonawców nieakceptowanego przez władze PRL Teatru Domowego.

W Teatrze Kamienica występuje jako aktor (m.in. W obronie jaskiniowca, Wieczór kabaretowy Emiliana Kamińskiego, Apel Katyński, Wroniec, Testament cnotliwego rozpustnika, Romanse… Romanse…, I tak Cię kocham), jest także reżyserem i opiekunem artystycznym spektakli (Piękne Panie i Panowie, Ordonka z Kamienicy, Botox, Mleko, Testament cnotliwego rozpustnika, Apel Katyński, Romanse… Romanse…, I tak Cię kocham, Czarne serca, Porwanie Sabinek, ZUS czyli Zalotny Uśmiech Słonia).

Dorobek filmowy artysty to kilkadziesiąt ról znanych zarówno z dużego ekranu jak i z telewizji. Olbrzymią popularność przyniosła mu rola malarza Jerzego w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego Szaleństwa Panny Ewy (1985). W ostatnich latach sympatię publiczności przyniosła mu rola Bociana w komediach Jacka Bromskiego U Pana Boga w ogródku i U Pana Boga za miedzą.

W Kolacji na cztery ręce po raz pierwszy wystąpił na deskach Teatru STU.

Spektakle

    Newsletter

    Bądź na bieżąco

    Dołącz do newslettera Teatru STU i nie przegap żadnej premiery