
Leszek Aleksander Moczulski 18 lutego obchodziłby kolejne urodziny. Upamiętniając naszego Przyjaciela, poetę i autora niezliczonych tekstów piosenek chcemy podzielić się z Państwem krótkim wspomnieniem o nim.
Urodził się 18 lutego 1938 r. w Suwałkach, zmarł 17 grudnia 2017 roku w Krakowie. Do potocznego języka weszły napisane przez niego frazy „cała w skowronkach” czy „ludzie listy piszą” z piosenek pisanych dla „Skaldów”. Historię polskiej piosenki tworzył m.in legendarny „Korowód” i inne znane utwory Marka Grechuty, Jana Kantego Pawluśkiewicza, zespołu „Anawa”, Andrzeja Zauchy, Mariana Pawlika i grupy „Dżamble”, Grzegorza Turnaua. Jego wiersze znalazły się w wielu europejskich antologiach, drukowane były również w USA, Peru i Nepalu. Współpraca z grafikiem i malarzem Janem Sawką owocowała unikalnymi wydawnictwami poetyckimi i oprawy graficznej do legendarnego spektaklu „Exodus” Teatru STU, do którego teksty napisał poeta. Jego poezja była w latach 70-tych głosem pokolenia. Znalazło to swój wyraz w wielu przedstawieniach Teatru STU. Współpraca Leszka Aleksandra Moczulskiego i Krzysztofa Jasińskiego najpełniej wybrzmiała w autorskim i pokoleniowym „Exodusie” (1974). Rozmach i zróżnicowanie tej współpracy najpełniej ilustruje, obecny w repertuarze, spektakl „Songi Teatru STU”, w którym znajduje się kilkanaście najważniejszych piosenek poety, pisanych na potrzeby Teatru.
„Choć ściszyłeś głos, stałeś obrócony, stadion słuchał, tego co mówisz”.
Tak wspomina w programie do „Songów teatru STU” poeta Bronisław Maj atmosferę tamtych lat i wagi poetyckiego głosu Leszka Aleksandra Moczulskiego.