19 marca na Scenie STU odbędzie się rejestracja telewizyjna spektaklu „Wariacje Tischnerowskie” w reżyserii Artura „Barona” Więcka. Transmisję przedstawienia będzie można oglądać w Teatrze Telewizji na antenie TVP 1 od godziny 20:35.

Spektakl, który zobaczą goście Teatru STU oraz telewidzowie został wzbogacony o dodatkowe postacie i sceny. W doborowej obsadzie „Wariacji Tischnerowskich” granych 19 marca zobaczymy: Jerzego Trelę, Piotra Cyrwusa, Beatę Schimscheiner, Andrzeja Roga, Marcina Zacharzewskiego, Monikę Kępkę oraz Krzysztofa Pluskotę.

Podhale to wyjątkowe miejsce na mapie świata – tak uważał nie tylko Jan Paweł II, ale i  ksiądz Józef Tischner. Wybitny filozof dzieciństwo spędził w Łopusznej na Podhalu, później pełnił funkcję kapelana Związku Podhalan. Ksiądz Tischner zwrócił uwagę na przyrodzoną mieszkańcom gór skłonność do snucia filozoficznych dysput, wyjątkową zdolność sprowadzania złożonych dylematów do prawd najprostszych. Góry hartują, uczą pokory, ukazują nasz świat we właściwych proporcjach, a niekiedy pozwalają spojrzeć na wiele spraw po prostu – z góry. Stąd być może bierze się góralskie poczucie wyjątkowości i odrębności, przekonanie, że „Na pocontku wsyndy byli górole, a dopiero potem porobili sie Turcy i Zydzi”.

Spektakl Artura „Barona” Więcka powstał na podstawie „Filozofii po góralsku” J. Tischnera. To niezwykle dowcipny portret mieszkańców polskich gór, ich życia, w którym sprawy najbardziej prozaiczne przeplatają się z rozmowami na temat natury świata i człowieka. Okazuje się, że niejeden góralski „myndrol” może zaskoczyć dyplomowanego filozofa, a nawet  zapędzić go w kozi róg. Więcek za Tischnerem dowodzi, że „filozofia” czyli „umiłowanie mądrości” wcale nie jest zarezerwowana dla wybrańców, a sztuka filozofowania – zwłaszcza w wykonaniu podhalańskich Górali – to zajęcie wyjątkowo zajmujące i niezwykle zabawne. A przy tym zaskakująco bliskie problemom naszej codzienności.

INFORMACJA DLA UCZESTNIKÓW PRZEDSTAWIENIA

Uprzejmie informujemy, że spektakl „Wariacje Tischnerowskie. Kabaret filozoficzny” w dniu 19 marca br. będzie rejestrowany przez TVP SA. Kamery będą filmować również Widownię i Widzów, a ich wizerunki mogą być wykorzystane przy montażu utworu audiowizualnego.

Obecność na spektaklu jest równoznaczna z wyrażeniem zgody na wykorzystanie wizerunku rejestrowanego podczas nagrania telewizyjnego poprzez rozpowszechnianie w dowolny sposób, dowolną techniką zarejestrowanego spektaklu z utrwaleniem wizerunku Widzów, co między innymi obejmuje nadawanie telewizyjne spektaklu (w tym drogą satelitarną oraz reemitowanie w stacjach kablowych) oraz jego udostępnianie w taki sposób, aby każdy mógł mieć możliwość dostępu w miejscu i czasie przez siebie wybranym (w szczególności Internet).

Spektakl o godzinie 12:00. Wejście na widownię w godzinach 11:30-11:45.

Spektakl o godzinie 20;35. Wejście na widownię w godzinach 19:45-20:00.

Uprzejmie prosimy o punktualne przybycie na spektakl oraz założenie ubioru w ciemnych barwach. Po rozpoczęciu przedstawienia zajęcie miejsc na widowni nie będzie możliwe.

Newsletter

Bądź na bieżąco

Dołącz do newslettera Teatru STU i nie przegap żadnej premiery