30. czerwca oraz 1. lipca na Scenie STU odbędą się dwa specjalne przedstawienia sztuki inspirowanej „Historią filozofii po góralsku” oraz innymi tekstami ks. Józefa Tischnera. Postać księdza-filozofa pozostaje wciąż żywa w pamięci, a jego myśl inspirująca nie tylko dla filozofów, ale i twórców. 28. czerwca mija 15. rocznica śmierci księdza Józefa Tischnera.

Czasami się śmieję, że najpierw jestem człowiekiem, potem filozofem, potem długo, długo nic, a dopiero potem księdzem. W filozofii księdza Tischnera człowiek zawsze stawiany był na pierwszym miejscu. Równie ważne były dla niego pojęcia takie jak wolność, ale i radość życia, którą najlepiej wyraża codzienny uśmiech. To właśnie uśmiech, ale i filozoficzna refleksja są kluczowymi elementami niezwykłego spektaklu - „Wariacje Tischnerowskie. Kabaret Filozoficzny”, który na deskach Sceny STU grany jest już szósty sezon!

Spektakl na podstawie „Historii filozofii po góralsku” ks. Józefa Tischnera w reżyserii Artura „Barona” Więcka - autora filmu o księdzu Józefie „Życie w opowieściach” oraz takich hitów jak „Zakochany anioł” i „Anioł w Krakowie” to pełne góralskiego żywiołu, ciepła i humoru przedstawienie, w którym mieszają się wybitny intelekt księdza Tischnera oraz góralska gwara, muzyka i taniec. Na poły realistyczna, na poły fantastyczna opowieść o jednym dniu z życia księdza, którego odwiedzają niezwykli goście…

Spektakle wpisują się w cykl wydarzeń związanych z postacią księdza Józefa Tischnera oraz wypadającą w tym roku 15. rocznicą jego śmierci. W kwietniu odbyły się w Krakowie 15. Dni Tischnerowskie, od 19 do 21 czerwca trwać będą XI Wypominki Tischnerowskie organizowane w jego rodzinnej miejscowości – Łopusznej, pod koniec czerwca i na początku lipca odbędą się natomiast inspirowane jego twórczością spektakle w Krakowskim Teatrze Scena STU.

Newsletter

Bądź na bieżąco

Dołącz do newslettera Teatru STU i nie przegap żadnej premiery