Kim jest Dosmucacz? Na czym polega praca Pogłębiacza? Co zrobić kiedy grawitacja nagle maleje? W „Domu Wyobraźni” każdy bez trudu znajdzie odpowiedzi na te pytania. 6 maja na krakowskiej Scenie STU  odbędzie się premiera spektaklu „Przybory Wasowskiego Dom Wyobraźni” w reżyserii Łukasza Fijała.

„Na scenariusz spektaklu składa się kilkadziesiąt piosenek i scen dialogowych autorstwa Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Całość tworzy fabularną opowieść o pięciu postaciach. Niezwiązane pierwotnie ze sobą sceny tworzą spójną historię, przesyconą surrealizmem, absurdem, groteską, pełne są błyskotliwego dowcipu i zaskakujących wydarzeń” – mówi reżyser przedstawienia.

W obsadzie zobaczymy: Beatę Rybotycką oraz Ewę Kaim, które wymiennie będą grać Damę z Kluczem, Andrzeja Roga i Krzysztofa Pluskotę w roli Teoretyka, Agatę Myśliwiec-Grząślewicz i Joannę Pocicę jako Dziewczynę Lakoniczną oraz Aleksandra Talkowskiego i Łukasza Szczepanowskiego w roli Chłopca Lakonicznego. Część muzyczną obsady tworzą: Konrad Mastyło (pianista) oraz Michał Braszak i Szymon Frankowski (kontrabasiści).

W swoim spektaklu Łukasz Fijał powraca do świata z piosenek Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Wykorzystane w przedstawieniu teksty zaczerpnięto z „Kabaretu Starszych Panów” , ale także z cyklów: „Teatr nieduży”, „Teksty rozproszone” oraz „Wieczory Wspomnień Kabaretu Jeszcze Starszych Panów”.

Jak dodaje reżyser: „Absurd, groteska i surrealizm, którym przesycone są teksty Przybory jest na wskroś polski. Przybora ma niebywałą zdolność do precyzyjnej obserwacji, a zarazem umiejętność przeistaczania tychże obserwacji w abstrakcyjne dialogi i piosenki. Można odpowiedzialnie stwierdzić, że Przybora osiągnął niezwykłą biegłość w poruszaniu się w gęstwinie elementów polskiej tożsamości i potrafi zestawiać je zaskakująco i twórczo.”

Galeria

Newsletter

Bądź na bieżąco

Dołącz do newslettera Teatru STU i nie przegap żadnej premiery