„Cześć. Nazywam się Rodrigo. Rodrigo Montalvo Letellier. Przed wizytą u psychiatry byłem człowiekiem szczęśliwym. Teraz jestem dyslektykiem, miewam obsesje i depresje i owabiam się śmierci, to znaczy obawiam się śmierci”.

Pierwsze frazy wypowiadane przez głównego bohatera spektaklu „O psychiatrach, psychologach i innych psycholach””, wprowadzają widza zarówno w tematykę, jak i atmosferę widowiska. Lekka, zabawna komedia w reżyserii Artura Więcka, wystawiana na deskach Teatru STU, oferuje relaks, wywołany gromkim śmiechem publiczności. Opowieść w krzywym zwierciadle przedstawia świat psychiatrów i psychologów oraz głównego bohatera, który poszukuje pomocy i jak się finalnie okazuje, największą pomoc jest sobie w stanie zapewnić sam, akceptując swoje ułomności o raz ucząc się z nimi żyć.

Czy Rodrigo cierpiący na parafazję syn miłośnika pięknych kobiet i sprzedawcy wind w jednym, ojciec dwojga dzieci, brat ambitnej Nurii oraz szwagier psychiatry uwielbiającego kosić trawę i opróżniać basen, naprawdę potrzebuje terapii? W pewnym momencie Rodrigo, pod naciskiem rodziny na czele ze szwagrem, poddaje się terapii, i w kolejnych gabinetach lekarskich dowiaduje się o swoich nowych, psychicznych zaburzeniach. Spotyka samych ekscentrycznych specjalistów, którzy mają większe problemy niż sam pacjent. Odzyskiwanie równowagi psychicznej jest dla głównego bohatera trudne, gdyż zaczyna on zauważać, że jego bliscy również zachowują się w sposób odbiegający od normy. „Czy tylko ze mną jest coś nie tak?” – okazuje się, że nie.  Prosta prawda płynie z obserwacji bohatera – każdy z nas ma jakieś swoje problemy, jednak gdy zaczynamy się im przyglądać, stają się większe i bardziej kłopotliwe.

Wyśmiewając metody i techniki stosowane przez psychologów i psychiatrów oraz innych mędrców od ludzkiej duszy, Artur Więcek, oferuje widzowi swoistą terapię. Terapię śmiechem. Zatem drogi widzu, jeżeli poczujesz, że przydałaby Ci się porada psychologa, jeżeli męczą Cię natrętne myśli, masz zły nastrój i nie chce Ci się nic, zapraszamy do Teatru STU na spektakl „O psychiatrach, psychologach i innych psycholach”.

Magdalena Skowrońska
kulturatka.pl
27 czerwca 2013

Newsletter

Bądź na bieżąco

Dołącz do newslettera Teatru STU i nie przegap żadnej premiery