Raport kultura 23

Wg opublikowanego  23 października b.r.  przez Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej raportu dotyczącego kultury w okresie pandemii COVID-19 . trzy najważniejsze i najpilniejsze zagadnienia związane z kulturą to :

-utrzymanie różnorodności pola kultury, potencjału tego sektora i aktywności twórczej jego aktorów;

-zapewnienie niezbędnych warunków funkcjonowania twórców w sieci;

-zintegrowanie działań społeczności twórczych i instytucji kultury.

W ramach Open Eyes Economy Summit, przedsięwzięcia Fundacji GAP, w marcu bieżącego roku zainicjowane zostały prace ośmiu eksperckich zespołów. Ich zadaniem było wskazywanie najważniejszych i najpilniejszych problemów, które pojawiały się w związku z pandemią COVID-19 w różnych dziedzinach życia oraz rekomendowanie konkretnych działań. Opracowania, pełniące funkcję alertów i tak właśnie nazwane, publikowane były zwykle raz w tygodniu (wszystkie Alerty są dostępne na stronie www.oees.pl/dobrzewiedziec).

 

Pandemia COVID-19 z dnia na dzień zaburzyła skomplikowany system tworzenia i korzystania z kultury. Zawieszono wydarzenia, zamknięto teatry, odwołano premiery operowe i festiwale. Zmieniło to sytuację zarówno ludzi pracujących w sektorze kultury i sektorach powiązanych, jak i odbiorców różnorodnych form działalności kulturalnej, w szczególności sztuk performatywnych. COVID-19 jest jak serum prawdy – świat z kartonu obnażył swoją niemoc. Mechanizmy działania kultury trzeba wymyślić na nowo. Chronić ludzi, ale włączając ich do przebudowy, a nie tworząc sztuczne enklawy z nadzieją, że prędzej czy później wrócimy do utraconej normalności. Po ustaniu pandemii najbardziej będziemy potrzebowali nowych kompetencji, nie tylko tych cyfrowych, ale także miękkich, odnoszących się do takich wartości jak solidarność, zaufanie, empatia, uważność i dialog. Gdy minie heroiczny okres lekarzy, niezbędni będą kustosze i kuratorzy pamięci zbiorowej, pomagający wszystkim w sztuce współistnienia. Przychodzi czas na kulturę solidarności. Bez kultury społeczeństwo nie powróci do życia.

Zespół Open Eyes Economy HUB

 

PEŁNY TEKST RAPORTU KULTURA DOSTĘPNY TUTAJ

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco

Dołącz do newslettera Teatru STU i nie przegap żadnej premiery