opis arch website

 

Opis obyczajów, czyli jak zwyczajnie wszędzie się mięsza złe do dobrego” -  Jędrzej Kitowicz, reż Mikołaj Grabowski - Spektakl należący do Złotej Setki Teatru Telewizji, 1990 r. Licencja - Telewizja Polska S.A.

 

Spektakl przygotowany przez Teatr STU spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i publiczności i został uznany za jedno z najlepszych przedstawień sezonu (prapremiera w marcu 1990 r.). Sukces był zaskakujący i tym większy, że literacką materię widowiska stanowił tekst asceniczny, a nawet antysceniczny – dzieło księdza Jędrzeja Kitowicza (1728–1804), które dla historyków i polonistów wciąż jest niewyczerpalnym źródłem wiadomości o życiu i zwyczajach XVIII stulecia. Mikołaj Grabowski, twórca tego niezwykłego spektaklu, wprowadził na scenę aktorów ubranych we współczesne kostiumy. Pojawiają się więc inteligent w garniturze i paniusia w kwiecistej sukience, student w krótkich spodenkach i strażak w mundurze galowym, małomiasteczkowa dewotka, współczesny pielgrzym i nowoczesna pracownica biurowa w modnych okularach. Posługując się tekstami pisanymi przeszło dwieście lat temu, tworzą zbiorowy Polaków portret własny – taki sam w czasach saskich i obecnie. Partykularyzm, pieniactwo, skłonność do zbiorowych egzaltacji, obżarstwo, opilstwo – współcześnie przybierają może trochę inne formy, ale istota rzeczy pozostaje ta sama.

 

 

W obsadzie spektaklu znakomici aktorzy: Iwona Bielska, Urszula Popiel, Anna Tomaszewska, Jan Frycz, Jerzy Goliński, Andrzej Grabowski, Mikołaj Grabowski.

                      

                   

Newsletter

Bądź na bieżąco

Dołącz do newslettera Teatru STU i nie przegap żadnej premiery