kolacja arch www1

Szanowni Widzowie,

w czasie rodzinnego wypoczynku pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem, zachęcamy Państwa do zobaczenia wraz z najbliższymi archiwalnych, znakomitych spektakli ze Sceny STU - "Kolacji na cztery ręce" i "Opisu obyczajów..." z 1990 roku. Każdy z tych znakomitych przedstawień będzie dostępny online tylko jeden raz, odpowiednio 27 i 30 grudnia!

"Kolacja na cztery ręce" - Paul Barz, reżyseria Krzysztof Jasiński  - Teatr STU w Teatrze Telewizji, 1990 r. Licencja - Telewizja Polska S.A.

Transmisja online na naszym kanale YouTube 27 grudnia o godzinie 16.00. KLIKNIJ TUTAJ ABY OGLĄDAĆ.

Dwaj wielcy aktorzy - Jan Nowicki i Jerzy Bińczycki jako dwaj wielcy muzycy - Georg Friedrich Händel i Johann Sebastian Bach. Choć tworzyli w tym samym czasie, dzieliło ich niemal wszystko - od artystycznego stylu począwszy, poprzez filozofię muzyki, po temperament. I chociaż w rzeczywistości nigdy do spotkania tej dwójki nie doszło, w spektaklu zobaczymy ich starcie - artystyczne i osobiste, a do tego znakomity pojedynek aktorski duetu Nowicki-Bińczycki, którym w drugoplanowej roli lokaja Händla towarzyszy Jan Peszek. Gwiazdorska obsada, smakowita scenografia autorstwa Zofi de Ines-Lewczuk i reżyseria Krzysztofa Jasińskiego to gwarancja najwyższego poziomu artystycznego i fantastycznej rozrywki.

 

„Opis obyczajów, czyli jak zwyczajnie wszędzie się mięsza złe do dobrego” -  Jędrzej Kitowicz, reż Mikołaj Grabowski - Spektakl należący do Złotej Setki Teatru Telewizji, 1990 r. Licencja - Telewizja Polska S.A.

Transmisja online 30 grudnia o godzinie 20.00. KLIKNIJ TUTAJ, ABY OGLĄDAĆ 

Spektakl przygotowany przez Teatr STU spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i publiczności i został uznany za jedno z najlepszych przedstawień sezonu (prapremiera w marcu 1990 r.). Sukces był zaskakujący i tym większy, że literacką materię widowiska stanowił tekst asceniczny, a nawet antysceniczny – dzieło księdza Jędrzeja Kitowicza (1728–1804), które dla historyków i polonistów wciąż jest niewyczerpalnym źródłem wiadomości o życiu i zwyczajach XVIII stulecia. Mikołaj Grabowski, twórca tego niezwykłego spektaklu, wprowadził na scenę aktorów ubranych we współczesne kostiumy. Pojawiają się więc inteligent w garniturze i paniusia w kwiecistej sukience, student w krótkich spodenkach i strażak w mundurze galowym, małomiasteczkowa dewotka, współczesny pielgrzym i nowoczesna pracownica biurowa w modnych okularach. Posługując się tekstami pisanymi przeszło dwieście lat temu, tworzą zbiorowy Polaków portret własny – taki sam w czasach saskich i obecnie. Partykularyzm, pieniactwo, skłonność do zbiorowych egzaltacji, obżarstwo, opilstwo – współcześnie przybierają może trochę inne formy, ale istota rzeczy pozostaje ta sama.

W obsadzie spektaklu znakomici aktorzy: Iwona Bielska, Urszula Popiel, Anna Tomaszewska, Jan Frycz, Jerzy Goliński, Andrzej Grabowski, Mikołaj Grabowski.

 

Newsletter

Bądź na bieżąco

Dołącz do newslettera Teatru STU i nie przegap żadnej premiery