08Krzysztof Jasinski fot.Alicja Rzepa bw2 kadrowane

 Krzysztof Jasiński, reżyser teatralny i telewizyjny, aktor, założyciel i dyrektor artystyczny Teatru Scena STU został laureatem tegorocznej edycji medalu „Za Mądrość Obywatelską”, przyznawanego przez miesięcznik „Kraków”.

Decyzją Kapituły Medalu w składzie: Witold Bereś (sekretarz kapituły), Krzysztof Burnetko, Krzysztof Görlich, Magda Huzarska-Szumiec, Ewa Lipska, Maria Malatyńska, Wojciech Ornat, Jan Pieszczachowicz, prof. Andrzej Romanowski, prof. Stanisław Waltoś, Andrzej Wyrobiec to honorowe wyróżnienie za rok 2022 otrzymał Krzysztof Jasiński.

20

" (...) o jego zasługach artystycznych, życzliwości dla świata i talentach organizacyjnych nie ma potrzeby mówić. O dawnych spektaklach, rewolucyjnych jak na lata PRL - tym bardziej. Warto jednak zwrócić uwagę na jego ostatnie dzieła "Cnoty niewieście albo dziwki w majonezie wg Szewców Witkacego", "Cabaret", "Songi Teatru STU", a nawet w jakimś sensie "Trzy siostry" są przykładem wypowiedzi wolnego artysty po stronie wolności. To są te chwile, kiedy widzowie wiedzą, że co prawda zawsze doświadczenie sztuki jest ponad doraźną polityką, ale i w przekazywaniu tego doświadczenia nie wolno uciekać w artystowskie pięknoduchostwo - i nikt nie ma wątpliwości, po jakiej stronie stoi ten reżyser.  Bo on nigdy nie jest za czy przeciw jakieś partii - za to zawsze jest za wartościami humanistycznymi i przeciwko politycznemu prostactwu".  

( z wypowiedzi Witolda Beresia)

________

galeria zdjęć z uroczystości dostępna jest na stronie www.krakow.pl

 

 

 

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco

Dołącz do newslettera Teatru STU i nie przegap żadnej premiery