
W czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (International Theatre Institute – ITI) w Helsinkach (działającego pod auspicjami UNESCO) Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI zaproponował ustanowienie Dnia Teatru. Ustalono także , że będzie on obchodzony w rocznicę otwarcia Teatru Narodów (Theatre of Nations) w Paryżu tj. 27 marca . Od tego czasu, środowisko teatralne na całym świecie obchodzi corocznie swoje święto.
Dzisiaj i my - społeczność STU - życzymy wszystkim artystom, menedżerom teatralnym, pracownikom technicznym i administracyjnym, jak najszybszego powrotu do swoich teatrów, w przekonaniu , że po okresie fizycznej izolacji, wracamy mocniejsi i zespoleni przystępujemy do realizacji swoich marzeń... i obowiązków.
W Azji Południowej artyści przed wyjściem na scenę z szacunkiem dotykają desek teatru. To starożytna tradycja, w której duchowość i kultura były ze sobą powiązane. Czas odnowić te symbiotyczne relacje pomiędzy artystą a publicznością, przeszłością i przyszłością. Tworzenie teatru może być świętym obrządkiem, a aktorzy rzeczywiście mogą stać się awatarami odgrywanych przez siebie postaci. Teatr wznosi sztukę gry aktorskiej na wyższy poziom duchowy. Teatr może stać się świątynią, a świątynia przestrzenią spektaklu - pisze w przesłaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2020 - Shahid Nadeem, pakistański dramatopisarz i reżyser. Tekst orędzia tutaj...
Z okazji Święta Teatru mamy prezent dla naszych Widzów. Dzięki Narodowemu Instytutowi Audiowizualnemu przypominamy film dokumentalny Andrzeja Titkowa p.t. "Próba wspólnoty" zrealizowany w 1976 roku.